Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

Znaleziono 0 wyników. Jeżeli chcesz zobaczyć wyniki kliknij tutaj
Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

znaleziono 0 wyników
Wyniki twojego wyszukiwania

Mieszkanie na parterze czy piętrze – co wybrać?

Opublikowano przez: Anna Wyka dnia 26 marca 2024
| 0

Czy istnieją ścisłe preferencje osób decydujących się na kupno własnego M, dotyczące kondygnacji? Wiele osób zastanawia się nad tym, czy wybrać mieszkanie na parterze, czy piętrze, nie do końca zdając sobie sprawę z plusów i minusów obu rozwiązań. Wybór kondygnacji to jedna z najważniejszych kwestii poruszanych podczas procesu poszukiwania mieszkania na sprzedaż. Ma dosyć istotny wpływ na samopoczucie mieszkańców oraz ich wygodę (przede wszystkim pod względem logistycznym).

Położenie mieszkania względem całego budynku to nie jedyny parametr, jaki potencjalni kupujący biorą pod uwagę przed finalizacją transakcji. Istotny jest również rozkład pomieszczeń w mieszkaniu, ogólna lokalizacja całego budynku, a nawet dostęp do ogródka czy piwnicy z garażem. Zastanawiając się nad tym, co jest lepsze – mieszkanie na parterze czy piętrze, warto rozważyć dostępne i oferowane udogodnienia. Nie wszystkie nieruchomości mają identyczne warunki, nawet jeżeli położone są w jednej wspólnej nieruchomości budownictwa wielorodzinnego. Ponieważ zakup mieszkania to jedna z najważniejszych inwestycji w naszym życiu, jako potencjalni nabywcy musimy być pewni własnej decyzji.

Zakup mieszkania a kondygnacja – mieszkanie na parterze czy piętrze?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co wybrać: mieszkanie na parterze czy piętrze. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, a ich istota zależy przede wszystkim od indywidualnych upodobań, oczekiwań i potrzeb każdego mieszkańca. Przed ostatecznym wyborem warto zatem zastanowić się przede wszystkim nad tym, czego oczekujemy od miejsca, w którym przyjdzie nam mieszkać. Warto spisać swoje spostrzeżenia, by przed kupnem mieszkania móc skonsultować je ze specjalistą.

Wielu kupujących sugeruje, że optymalnym rozwiązaniem jest kupno mieszkania w środkowej części budynku. To tzw. środkowe kondygnacje, które nie są umieszczone ani zbyt wysoko, ani za nisko w budynku wielorodzinnym. Lokal umieszczony na takim piętrze stanowi pewnego rodzaju kompromis. Wygoda wynikająca z tego rozwiązania zależy przede wszystkim od ogólnej liczby kondygnacji w całym budynku. Głównymi zaletami mieszkania pośrodku są: optymalna temperatura, mniejszy hałas oraz niewielkie prawdopodobieństwo włamań. Według licznych świadectw energetycznych mieszkań nieruchomości w środkowych kondygnacjach mają zwykle status mieszkań energooszczędnych. Koszty utrzymania mieszkania są zwykle niższe niż w przypadku mieszkania na parterze lub wyższych piętrach.

Zalety mieszkania na parterze

Zakup mieszkania na parterze może wiązać się z jedyną możliwością posiadania własnego ogródka lub dostępu do podwórka. Dla wielu kupujących mieszkanie z ogródkiem stanowi towar na tyle deficytowy, że decydują się oni dostosować do zakupu nieruchomości na umówionej kondygnacji. Kupno mieszkania parterowego może zatem odrodzić w nabywcy marzenia o własnym kawałku trawnika. Odpowiednio urządzony ogród nawet w bezpośredniej lokalizacji bloku wielorodzinnego może doskonale spełniać swoją rolę. To dobra opcja zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, ceniących sobie możliwość aktywnego spędzania wolnego czasu na powietrzu. Mieszkanie na parterze czy piętrze to dylemat rodziców najmłodszych lokatorów, również ze względów bezpieczeństwa.

Bezpieczniejszym rozwiązaniem wydaje się zakup mieszkania na parterze. Mieszkając na niższej kondygnacji, rodzice są spokojniejsi, nie obawiają się bowiem upadku dzieci z dużej wysokości. Parterowe mieszkania są pożądane również ze względu na łatwość przechowywania wózków dziecięcych, rowerków i innych (niejednokrotnie ciężkich) akcesoriów. To kwestia szczególnie istotna dla tych, którzy nie posiadają piwnicy lub komórki lokatorskiej. Ich wnoszenie na wyższe piętra w budynkach bez wind może bowiem okazać się problematyczne. Na mieszkanie na parterze decydują się również osoby starsze i o ograniczonej sprawności, w tym również niepełnosprawni.

Cena za metr kwadratowy mieszkania na parterze zwykle jest nieco niższa niż w przypadku lokali na wyższych kondygnacjach. Jeżeli zależy nam na oszczędnościach, warto również tę kwestię wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji. Zatem mieszkanie na parterze czy piętrze?

Zalety mieszkania na piętrze

Mieszkanie na piętrze, niezależnie od wysokości, to rozwiązanie wybierane przede wszystkim przez osoby aktywne, które nie mają trudności z pokonywaniem schodów. Zależy im zwykle na dobrym widoku z okna, większej prywatności czy mniejszym poziomie hałasu. Do zakupu takiego mieszkania zniechęcić może jednak brak windy, zwłaszcza w budynkach starego budownictwa. O tym, na którym piętrze najlepiej zamieszkać, decydują indywidualne potrzeby i oczekiwania każdego mieszkańca. Pierwsze piętro, podobnie jak parter, to dobra opcja dla osób starszych, rodziców z małymi dziećmi oraz niepełnosprawnych.

Stawiając na wyższe piętra, mieszkańcy mają na uwadze przede wszystkim regulację temperatury, co pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu podczas sezonu grzewczego. Mieszkanie na ostatnim piętrze to piękny widok z okna, prywatność i brak mieszkańców w sąsiedztwie sufitu. Część takich lokali ma nawet nieograniczony dostęp do dachu, co może stanowić dodatkowy atut wizualny. W nowych mieszkaniach deweloperzy często urządzają tam nowoczesne tarasy widokowe. Mieszkania zlokalizowane na najwyższych piętrach są ciche, ze względu na brak docierania do nich hałasu z ulicy oraz lokali usługowych, umieszczonych zwykle na parterze budynków.

Mieszkanie na parterze i na piętrze – gdzie warto kupić mieszkanie?

Kupno mieszkania na parterze czy piętrze to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu każdego człowieka. Nic więc dziwnego, że przed finalizacją transakcji chcemy dowiedzieć się, czy warto kupić mieszkanie na parterze, czy na piętrze. Młodzi często korzystają z rządowych dotacji (m.in. programu Mieszkanie na start) lub kredytu hipotecznego. Finansując inwestycję, warto być zatem pewnym dobrego wyboru.

Wśród minusów mieszkania na parterze i najniższych kondygnacjach wymienia się niższe temperatury i hałas. Są to wady szczególnie odczuwalne w mieszkaniach pochodzących z rynku wtórnego. Nowe budownictwo wychodzi naprzeciw wymaganiom i potrzebom wszystkich lokatorów. Deweloperzy dbają o odpowiednią izolację termiczną, systemy antywłamaniowe, montują rolety zewnętrzne oraz monitoring, dbając o najwyższe standardy parterowego lokum. Muszą również brać pod uwagę wskaźnik intensywności zabudowy, decydując o ostatecznej liczbie kondygnacji danego budynku.

Mieszkanie na parterze z ogródkiem może dotyczyć również nowoczesnego rozwiązania zwanego mieszkaniem na wysokim parterze. Wówczas na najniższej kondygnacji, do której wchodzi się bezpośrednio z zewnątrz, umieszcza się lokale usługowe lub piwnice, a dopiero wyżej mieszkania. Lokatorzy obawiają się mniejszej prywatności i słabego doświetlenia mieszkań na parterze.

Często mieszkania na wyższych piętrach pod względem temperatury są zależne od warunków pogodowych panujących na zewnątrz. Szczytowe lokale są gorące latem, a trudne do ogrzania zimą. Wśród najczęściej wymienianych wad mieszkania na najwyższych kondygnacjach jest jednak konieczność dotarcia do nich za pośrednictwem klatki schodowej lub windy.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

502 601 458