Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

Znaleziono 0 wyników. Jeżeli chcesz zobaczyć wyniki kliknij tutaj
Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

znaleziono 0 wyników
Wyniki twojego wyszukiwania

Mieszkanie Plus w 2019 roku – co zmieni się w programie?

Opublikowano przez: Anna Wyka dnia 11 grudnia 2018
| 0

Już od ponad 2 lat, bo od jesieni 2016 roku, bacznie obserwujemy, jak rozwija się sztandarowy rządowy program Mieszkanie Plus. Co chwile pojawiają się jednak nowe niewiadome, zmiany i problemy, o których niejednokrotnie Państwa informowaliśmy. Przypomnijmy, plan rządu zakłada wybudowanie miliona tanich mieszkań na wynajem z możliwością dojścia do własności. Do końca tego roku powstanie ich jednak zaledwie 588. Warto zaznaczyć, iż potrzeby są ogromne. Szacunkowo w naszym kraju brakuje aż 3 milionów mieszkań. Jak zatem rząd planuje usprawnić program Mieszkanie Plus w 2019 roku?

Mieszkanie Plus w 2019 roku – zmiany, zmiany, zmiany

Program Mieszkanie Plus w 2019 roku doczeka się kolejnych zmian, których do tej pory było niemało. Przypomnijmy, że rząd podejmował już działania mające na celu przyspieszenie procedur budowlanych – przyjęcie specustawy oraz wprowadził program dopłat do czynszów Mieszkanie na Start. Innym pomysłem było powołanie Rady Mieszkalnictwa mającej koordynować wszelkie prace związane z programem. Padła także propozycja minister Elżbiety Rafalskiej, by kierować program wyłącznie do małżeństw, która jednak nie zyskała aprobaty. Niemniej żadna z tych inicjatyw nie przyniosła oczekiwanych rezultatów. Główny problem, z którym boryka się rządowy program Mieszkanie Plus to zbyt małe zainteresowanie ze strony firm deweloperskich. Te, zniechęcone teoretycznie niskimi dochodami z czynszów, nie decydują się na udział w programie. Jak w związku z tym postąpi rząd?

Nowości w Krajowym Zasobie Nieruchomości

Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) miał być bankiem ziemi należących do Skarbu Państwa. Jego zadaniem było przygotowanie ewidencji państwowych nieruchomości oraz informacji o obszarach chronionych, narażonych na powodzie, a także o klasach gruntów. Dzięki ustawie o KZN stworzone zostały normy prawne precyzyjnie regulujące funkcjonowanie instytucji, które wspierają program Mieszkanie Plus. Zadaniem ustawy miało być także regulowanie kwestii związanych z naborem, najmem i dochodzeniem do własności. Dziś jednak rząd nie zamierza już sterować wysokością czynszów za wynajem mieszkań w ramach programu. Za ustalanie ich wysokości odpowiedzialny będzie niebawem inwestor.

Kolejna rewolucja umożliwi wnoszenie nieruchomości do spółek, ale nie tylko z udziałem gmin czy związków, lecz także innych podmiotów (możliwość udostępniania nieruchomości na podstawie umów o partnerstwie publiczno-prywatnym). Ministerstwo zwiększy w ten sposób podaż mieszkań.

Mieszkanie na Start

Mieszkanie na Start, czyli zmodyfikowany program Mieszkanie Plus zakładający dopłaty do czynszów dla osób niemogących zakupić własnego mieszkania z powodu niskich dochodów, ruszy wraz z nowym rokiem. Dopłaty będą obowiązywały nie przez zakładane wcześniej 9 lat, ale przez 15. Będą mogły z nich skorzystać osoby, które wynajmują lokale mieszkalne od najemców mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus, spółdzielni mieszkaniowych czy towarzystw budownictwa społecznego, a także wszyscy, którzy wynajmują mieszkania na rynku komercyjnym. Najemcy objęci programem będą płacili czynsz niższy o kwotę dopłat. Rząd przewiduje na ten cel 400 mln na 2019 rok.

Gdzie powstają mieszkania?

Kwestia budowy mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus nie napawa optymizmem. Do tej pory oddano do użytku lokale w trzech miastach: Jarocinie (258 mieszkań), Białej Podlaskiej (186 mieszkań) i Kępnie (36 mieszkań). Na etapie końcowym są natomiast lokale mieszkalne w Gdyni (172 mieszkania) oraz w Wałbrzychu, gdzie w sumie do końca marca oddane do użytku zostanie 215 lokali. Mieszkania powstaną także w Katowicach (513 mieszkań), Krakowie (1100 mieszkań) oraz Warszawie (ponad 10 000 mieszkań). Niemniej na ich oddanie trzeba będzie jeszcze długo poczekać. Zatem program Mieszkanie Plus w 2019 roku nieco ruszy się do przodu, ale nieznacznie.

Rządowy program Mieszkania Plus – dojście do własności

Ludzie przywiązują się do własności, co widać było doskonale w ankietach oraz wnioskach o Mieszkanie Plus. Zdecydowana większość osób zainteresowanych programem wybierała bowiem opcję wyższego czynszu, ale z dojściem do własności. Tak było we wspomnianej wyżej Białej Podlaskiej, natomiast samorząd w Kępnie zdecydował się na model z dojściem do własności w stosunku do wszystkich oferowanych w ramach programu mieszkań. W Gdyni zainteresowanie wyższym czynszem wyraziło aż 84% respondentów, a w Katowicach 80%. Warto zaznaczyć, iż w niektórych sytuacjach przyszli najemcy zdecydowali się podpisać umowę, nie wiedząc, na jakich warunkach będzie możliwe dojście do własności. Kwestia ta nie jest bowiem klarowna. O wszystkim będziemy jednak Państwa informować na naszym blogu. Jedno jest pewne, program Mieszkanie Plus w 2019 roku będzie cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

502 601 458