Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

Znaleziono 0 wyników. Jeżeli chcesz zobaczyć wyniki kliknij tutaj
Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

znaleziono 0 wyników
Wyniki twojego wyszukiwania

Dom na wsi – czy warto go kupić?

Opublikowano przez: Anna Wyka dnia 13 grudnia 2023
| 0

Kiedy warto kupić dom na wsi? Czy spokój, cisza, własny ogród i kawa pita na ciepłym tarasie warte są każdych pieniędzy? Kiedy inwestycja ta zdecydowanie się opłaca? To tylko niektóre z pytań i wątpliwości, z jakimi zmagają się potencjalni klienci. Mieszkanie na wsi ma bowiem nie tylko zalety, ale wiąże się również z szeregiem obowiązków, dotyczących głównie utrzymania przestrzeni znajdującej się przy nieruchomości. Z konieczności tych czasami nie zdają sobie sprawy osoby, które dotychczas nie mieszkały w domach wolnostojących.

Własne mieszkanie to marzenie większości z nas. Niektórzy precyzyjnie określają swoje potrzeby i oczekiwania oraz otwarcie mówią, że najlepszym wyborem inwestycyjnym jest dla nich dom na wsi. Wiele zależy jednak od indywidualnych oczekiwań, możliwości i preferencji. W procesie poszukiwania własnej nieruchomości należy bowiem wziąć pod uwagę wszystkie okoliczności. Dotyczy to nie tylko udogodnień, ale również minusów mieszkania w określonej lokalizacji. Nieruchomości w mniejszych miejscowościach poszukują przede wszystkim osoby, które chcą odpocząć od zgiełku miasta i hałasu. Pragną jednocześnie zbliżyć się do natury, w czym pomagają piękne działki w otoczeniu lasów, jezior i zieleni. Niektóre obiekty z czasem zmieniają się w całe gospodarstwa, a nawet nieruchomości o charakterze agroturystycznym. Dzieje się tak wówczas, gdy nabywcy odkrywają potencjał inwestycyjny i turystyczny danej wsi.

Zalety i wady mieszkania w domku na wsi – cisza, atrakcyjna działka, odległość od miasta…

Dom na wsi to przede wszystkim bliskość terenów zielonych i własny ogródek. Spacer w otoczeniu lasu, rowerowa przejażdżka, poranna kawa w ogrodzie nie będą już jedynie weekendowymi luksusami, a staną się codziennością. Własny ogród można zaaranżować dowolnie, według własnego gustu. Staje się on zatem wolną przestrzenią do wykorzystania przy każdej możliwej okazji. Dzięki dodatkowemu wyposażeniu okazuje się ponadto idealnym miejscem zabawy dla dzieci. Najmłodsi zyskują możliwość nieograniczonego czasu spędzanego na wolnym powietrzu, zwłaszcza gdy teren wokół domu zabezpieczymy ogrodzeniem. Życie na wsi sprzyja również przyjacielskim relacjom z sąsiadami. Koniec uciążliwych hałasów zza ściany oraz obaw o uszkodzenie mieszkania przez sąsiadów zamieszkujących ten sam blok. Plusem własnego domu na wsi jest ponadto zapewnione miejsce do parkowania. Może to być nie tylko garaż, ale również podjazd, a nawet miejsce w bramie.

Czy dom na wsi ma jakiekolwiek wady? Osoby, które zdecydowały się na zakup działki na wsi i zbudowanie nowego domu lub kupno nieruchomości już istniejącej, zwracają uwagę przede wszystkim na oddalenie wsi od miasta. Dojazdy do pracy, na zakupy, do lekarza czy apteki mogą okazać się problematyczne, a nawet uciążliwe. W bardziej odległych zakątkach Polski transport publiczny może okazać się słabo rozwinięty. Konieczne jest wówczas zakupienie własnego pojazdu, którym mieszkańcy wsi dostają się do oddalonego centrum miasta.

Własny dom wymaga również wyższych nakładów finansowych na pokrycie kosztów jego utrzymania. Zakup opału, wizyta kominiarska, wymiana instalacji, wywóz nieczystości – to tylko niektóre z obowiązków, jakich trzeba systematycznie dopilnować we własnym budynku mieszkalnym na wsi. Wadą przeprowadzki na wieś okazuje się również odległość od punktów rozrywkowych. Brak galerii handlowych, kina, teatru, klubów i siłowni szczególnie doskwiera zwłaszcza osobom młodym, choć może okazać się minusem mieszkania na wsi dla osoby w każdym wieku, zależnie od potrzeb i przyzwyczajeń.

Piękny dom na wsi – dla codziennych potrzeb czy tylko na wakacje?

Przed podjęciem decyzji o zakupie działki pod budowę domu na wsi lub kupnie nieruchomości już istniejącej warto zastanowić się nad funkcjonalnością budynku mieszkalnego, na której nam zależy. Inne potrzeby ma bowiem mieszkaniec domu modułowego całorocznego, domu wolnostojącego jedno- lub wielorodzinnego czy też sezonowego domku z basenem. Przeprowadzka na stałe wiąże się najczęściej z pełną rewolucją życiową. Nie każdy z nas jest na taki krok gotowy. Niektórzy wolą bowiem mniejsze zmiany. W dobie pracy zdalnej na stałą przeprowadzkę decydują się zwykle freelancerzy i wysokiej klasy specjaliści w swoim fachu. Swój zawód wykonują bowiem zwykle z dowolnego miejsca na świecie, pod warunkiem posiadania dobrego dostępu do internetu. Mieszkanie w trudnych warunkach, do jakich zalicza się niektóre polskie wsie, może tu zatem okazać się problematyczne.

Domek na wsi na wakacje to pragnienie zwłaszcza rodzin z dziećmi. Wiele z nich posiada już mieszkania z ogródkiem, które stanowią dla nich namiastkę własnego ogrodu. Na co dzień nie muszą oni bowiem rezygnować z udogodnień, jakie oferuje i zapewnia im życie w mieście. Szukają oni zwykle ofert sprzedaży domów w odległości nie większej niż obszar 100 km od miejsca zamieszkania w domu całorocznym. Dzięki temu weekendy na wsi stają się wyczekiwaną rozrywką, bez ciągnącej się godzinami podróży.

Nowoczesny dom w stanie deweloperskim czy dom na wsi do remontu?

Osoby, które chcą sprzedać dom na wsi, oferują zarówno nowo wybudowane nieruchomości, jak i wiekowe budynki do gruntownego remontu. Zwykle te drugie kuszą swoją ceną i rozległością. Najczęściej położone są bowiem na dużych działkach, wyposażonych dodatkowo w wiele budynków gospodarczych, które dotychczas służyły rolnikom i hodowcom. Niektóre budynki tego typu charakteryzują się ponadto atrakcyjnym wyglądem i ciekawą historią. Jednak doprowadzenie takich nieruchomości do dobrego stanu umożliwiającego ich użytkowanie może okazać się nieopłacalne, a w niektórych przypadkach – wręcz niemożliwe. Remont wymaga pieniędzy, czasu i cierpliwości. Nowe domy nie wymagają natomiast tak dużych nakładów finansowych. Można w nich zamieszkać niemal od razu, co jest atutem szczególnie dla osób chcących szybko się przeprowadzić. Wiele osób chce też uniknąć niespodzianek i problemów, jakie pojawiają się w przypadku konieczności wykonywania czasochłonnych remontów.

Jak szukać nieruchomości na wsi na sprzedaż?

Przy poszukiwaniach działki lub domu na wsi warto kierować się ogólnymi zasadami poruszania się na rynku nieruchomości. Najprostszym sposobem jest zapoznanie się z licznymi ogłoszeniami sprzedażowymi. Uprzednio należy jednak jasno określić własne potrzeby i możliwości. Potencjalny klient musi zastanowić się nad tym, jakiego rodzaju nieruchomości poszukuje i jakie środki finansowe może przeznaczyć na realizację inwestycji. Popularnością cieszą się działki budowlane, działki w górach, w bezpośredniej okolicy lasu, ale również gospodarstwa do remontu. Warto pamiętać też o tym, że w świetle polskiego prawa w uzasadnionych przypadkach możliwa jest budowa domu na działce rolnej.

Przed zakupem należy skontrolować zapisy w księdze wieczystej odpowiedniej dla danej nieruchomości. Warto sprawdzić przede wszystkim obciążenie jakimikolwiek zobowiązaniami wobec banku. To istotne nie tylko ze względu na konieczność spłaty ewentualnego długu. Jeżeli w przyszłości inwestycję chcemy sprzedać lub zastosować w stosunku do niej procedurę odwróconej hipoteki, może okazać się to niemożliwe. Dla kupujących istotne są takie dane o nieruchomości jak: powierzchnia lub metraż, lokalizacja w danej gminie lub powiecie, usytuowanie zabudowań, obecność i liczba budynków gospodarczych.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

502 601 458