Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

Znaleziono 0 wyników. Jeżeli chcesz zobaczyć wyniki kliknij tutaj
Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

znaleziono 0 wyników
Wyniki twojego wyszukiwania

Program Mieszkanie za remont – na czym polega i kto może skorzystać?

Opublikowano przez: Anna Wyka dnia 1 grudnia 2022
| 0

Program Mieszkanie za remont jest obecnie jednym z najatrakcyjniejszych rozwiązań dla osób, których nie stać na kupno własnego mieszkania, zaciągnięcie kredytu hipotecznego lub nawet na wynajem nieruchomości na rynku komercyjnym. Umożliwia bowiem atrakcyjne wynajęcie mieszkania od miasta w zamian za wykonanie w nim prac remontowych. W obowiązkach przyszłego najemcy leży zatem przeprowadzenie remontu w mieszkaniu na własny koszt bez możliwości zwrotu poniesionych nakładów finansowych. W zamian otrzymuje on zwolnienie z obowiązku płatności czynszu za lokal mieszkalny w okresie wykonywania prac remontowych. Dodatkową ulgą jest brak konieczności wpłaty kaucji mieszkaniowej, której wysokość zwykle sięga nawet kilku tysięcy złotych.

Mimo że program Mieszkanie za remont (2022) nie jest ogólnopolski, cieszy się rosnącą popularnością ze względu na fakt, że dołączają do niego okresowo różnorodne miasta. Zależy to przede wszystkim od zasobności miejscowości w wolne mieszkania komunalne. Warunki programu mogą ponadto różnić się w poszczególnych miastach. Z tego względu osoby zainteresowane skorzystaniem z jego możliwości powinny na bieżąco zapoznawać się z danymi zawartymi w BIP (Biuletynie Informacji Publicznej) i na stronach internetowych urzędów stosownych miast i gmin. Zainteresowanie programem jest zwykle wysokie, a mieszkania oferowane przez miasta szybko znikają.

Na czym polega program Mieszkanie za remont i czy warto z niego skorzystać?

Obecnie w Polsce coraz mniejsza liczba osób może pozwolić sobie na zakup lub wynajem własnego mieszkania, nawet posiadając zobowiązanie kredytowe. Ceny rynkowe nieruchomości przewyższają możliwości finansowe statystycznego Polaka. Wynajęcie stosunkowo taniego mieszkania w zamian za remont wydaje się zatem rozsądnym rozwiązaniem. Z pewnością dla wielu jest ono jedyną szansą na przeprowadzkę do własnego lokum na preferencyjnych warunkach w zamian za remont.

Lokale komunalne dotychczas były mało dostępne dla uboższych mieszkańców. Buduje się ich coraz mniej, a te, które istnieją, są już zajęte. Równie często po prostu nie nadają się do użytku ze względu na liczne zaniedbania i zły stan techniczny. Ponieważ wykonywane w nich prace remontowe mogą ciągnąć się latami i zwykle powinny być dość zaawansowane, remonty nie są realizowane. Większość gmin nie ma bowiem środków finansowych, które mogłyby one przeznaczyć na cel przywrócenia świetności mieszkaniom komunalnym. W odpowiedzi na potrzeby potencjalnych wynajmujących i gminnych organów władzy powstał program Mieszkanie za remont.

W momencie, gdy znajdzie się osoba chętna, która zadeklaruje chęć wykonania remontu, może zamieszkać w deklarowanym mieszkaniu na atrakcyjnych warunkach. Co więcej – bez konieczności oczekiwania w kolejce zainteresowanych. Samorządy oferują zwykle dożywotnie umowy najmu oraz obniżony czynsz. Obecnie program Mieszkanie za remont oferuje nabywcom głównie dwa rodzaje nieruchomości należących do miasta. Zwykle są to mieszkania komunalne do remontu lub mieszkania socjalne. Pierwsze z wymienionych wynajmuje się na dłuższy czas lub bezterminowo. Kieruje się je dla osób o niskich dochodach i niemających prawa do innego lokalu. Drugi rodzaj nieruchomości wynajmowany jest na czas określony w umowie, osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej (po eksmisji lub bezrobotnym).

Kto może skorzystać z dofinansowania w ramach programu?

Program Mieszkanie za remont organizowany jest cyklicznie i okresowo w różnych miejscowościach na terenie Polski. Zanim zainteresujemy się zatem szczegółami ofert, należy upewnić się, że w danej gminie dostępne są mieszkania komunalne lub socjalne, które można wynająć w ramach uczestnictwa w programie. Dostępność nieruchomości najłatwiej sprawdzić na stronie internetowej stosownego urzędu gminy lub miasta. Z możliwości, jakie daje opisywany program, mogą korzystać wyłącznie osoby, które spełniają z góry ustalone kryteria. Mogą być one różnorodne dla realizacji programu w różnych miejscowościach. W poszczególnych gminach często istnieją warunki dodatkowe, które umożliwiają wynajem mieszkania na preferencyjnych warunkach wyłącznie wybranym osobom.

Aby skorzystać z programu Mieszkanie za remont, należy sprawdzić jego dostępność w gminie i zapoznać się szczegółowo z warunkami. Następnie warto nie tylko poznać listę mieszkań do remontu, ale również osobiście je obejrzeć. W tym celu należy wybrać się na oględziny nieruchomości, których terminy podane są w ogłoszeniu o starcie programu. Konieczne jest złożenie wniosku o mieszkanie do remontu na koszt najemcy (wniosku o przyznanie mieszkania).

Warto osobiście wybrać się do urzędu gminy, zazwyczaj do wydziału gospodarki komunalnej lub zaadresować tam wnioski. Do prawidłowo wypełnionego formularza wniosku należy ponadto dołączyć wymagane przez gminę dokumenty. Zwykle jest to oświadczenie o dochodach lub aktualnym stanie majątkowym, kserokopia umowy o pracę, itp. Następnie pozostaje nam cierpliwie czekać na ogłoszenie przydziału. W określonym wcześniej terminie lista osób zakwalifikowanych do programu zostanie udostępniona w urzędzie oraz na stronie internetowej BIP.

Program mieszkanie za remont – kryteria

Mieszkanie do remontu mogą pozyskać od miasta osoby, które:

  • zamieszkują na stałe daną gminę;
  • nie posiadają prawa własności lub współwłasności do innej nieruchomości na terenie innej gminy;
  • wykazują dochód na jedną osobę w wysokości nieprzekraczającej ustalonej przez gminę kwoty;
  • posiadają środki finansowe na wykonanie remontu.

Program cieszy się popularnością zarówno wśród osób samotnych, jak i rodzin. Kryterium w przydzieleniu mieszkania stanowi również punktacja. Podczas naliczania poszczególnych punktów bierze się pod uwagę takie okoliczności jak: aktualny metraż mieszkania i przeliczenie powierzchni mieszkalnej (m2) na jednego mieszkańca, liczbę osób zamieszkujących lokal, liczbę dzieci, orzeczenie o niepełnosprawności, kwestię bezdomności.

Program Mieszkanie za remont jest zatem skierowany przede wszystkim do osób, które mogą spełnić kryterium dochodowe. Muszą ponadto wyrazić chęć wynajęcia nieruchomości w zamian za przeprowadzenie jej remontu (nierzadko generalnego). Większe szanse na skorzystanie z programu mają również ci, którzy nie mają zaległości z tytułu najmu w obecnie zajmowanej nieruchomości lub mieszkają w przeludnionym lokalu o niewielkim metrażu. Po pozytywnej kwalifikacji do programu, beneficjent otrzymuje prawo mieszkaniowe. Gmina podpisuje z nim umowę notarialną, zgodnie z którą ma on prawo korzystać z lokalu w celach mieszkaniowych.

Obowiązki wynajmującego praktycznie niczym nie różnią się od formalności po zakupie mieszkania, jakich należy dopełnić w przypadku finalizacji transakcji kupna-sprzedaży. Dodatkowo należy zawrzeć umowę o wykonanie remontu z jego zarządcą (zwykle jest to Miejski Zarząd Budynków). Konieczna jest też umowa na czas remontu. Ona zawiera z kolei informacje o warunkach i ustalonym czasie na przeprowadzenie remontu, zgodę na jego wykonanie na własny koszt oraz stanowi podstawę do zawarcia umów o dostarczenie mediów. Konieczne staje się również opłacenie podatku od nieruchomości.

Jakie są wady i zalety programu?

Program Mieszkanie za remont stwarza możliwość otrzymania mieszkania za darmo. Nie trzeba ponadto zapisywać się do kolejki osób oczekujących na lokal socjalny lub komunalny. Decydując się na remont lokalu, zyskujemy pierwszeństwo wynajmu przed pozostałymi osobami zainteresowanymi mieszkaniami, które należą do miasta. Rekompensatą za remont jest brak konieczności opłacania czynszu lub opłat dodatkowych związanych z wynajmem nieruchomości. Mieszkanie za remont to alternatywa dla nieruchomości dostępnych na rynku z tzw. drugiej ręki. Zastanawiając się nad tym, czy wybrać lokal z rynku wtórnego czy pierwotnego, warto również rozważyć możliwość wynajmu mieszkania w ramach programu Mieszkanie za remont 2022. Wynajem na rynku komercyjnym stwarza możliwość korzystania z lokali w stanie deweloperskim, ale wiąże się z nieporównywalnie większymi kosztami niż wynajem mieszkania do remontu z urzędu.

Warto jednak pamiętać, że brak kosztów jest złudny. Decydując się na udział w programie, powinniśmy posiadać nakład finansowy, jaki przekażemy na poczet wykonywanego remontu. Koszty poniesione podczas remontu mieszkania komunalnego nie są zwracane. W ramach programu małych ulepszeń wymagają tylko nieliczne mieszkania. Większość z nich jest w złym stanie technicznym i konieczne jest przeprowadzenie rozległych prac remontowych w ich wnętrzu. Co prawda niektóre gminy oferują dofinansowanie na remont mieszkania komunalnego, ale zwykle nie pokrywają one całości kosztów poniesionych przy pracach. Dofinansowanie to jest bezzwrotne i może obejmować różnorodne prace wykonywane w mieszkaniu, np. nowe instalacje lub wykończenie łazienki z WC czy kuchni. Do udziału w programie nie mogą zgłosić się osoby, które nie mają żadnych dochodów.

Dodatkowo mieszkanie nie staje się naszą własnością, ale możemy je zwykle dożywotnio wynajmować. Niektóre gminy umożliwiają wykup lokalu po kilku latach jego użytkowania (zwykle już po upływie 5 lat).

W jakich miastach można skorzystać z programu Mieszkanie za remont?

W ramach programu mieszkanie oferuje wiele polskich miast, m.in. Katowice, Szczecin, Kraków, Poznań, Gliwice. W dobrej cenie mieszkania od miasta w zamian za przeprowadzenie remontu dostępne w ramach programu są cyklicznie w Jaworznie, Mysłowicach, Sosnowcu, Tarnowie, Wrocławiu, Łodzi, Chrzanowie, Chorzowie czy Sopocie. W każdej chwili na stronie internetowej stosownego urzędu miasta może pojawić się informacja o dostępności nieruchomości w ramach programu Mieszkanie za remont. Odpowiednich informacji można zasięgnąć również w biurze obsługi mieszkańców urzędu miasta.

Biorąc pod uwagę wszystko to, co wpływa na cenę mieszkania i jaj bardzo na nią wpływa, program stanowi udogodnienie nie tylko dla osób, które nie posiadają własnego gospodarstwa domowego, ale również dla samych władz miast. Dzięki dołączeniu do programu określona miejscowość może zaspokoić potrzeby mieszkańców, jednocześnie dbając o spełnienie własnych. Sukcesywnie zmniejsza się ilość pustostanów na terenie danej miejscowości, mieszkania komunalne stają się zadbane i zamieszkane. Realizacja programu sprzyja przybyciu osób spoza miasta, które meldują się na terenie gminy, by móc skorzystać z możliwości projektu. Taki stan rzeczy wiąże się ze wzrostem wpływów pieniężnych dla miasta (pochodzących głównie z podatków).

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

502 601 458