Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

Znaleziono 0 wyników. Jeżeli chcesz zobaczyć wyniki kliknij tutaj
Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

znaleziono 0 wyników
Wyniki twojego wyszukiwania

Prowizja dla pośrednika nieruchomości – kto ją płaci i ile wynosi?

Opublikowano przez: Anna Wyka dnia 9 września 2024
| 0

Zakres obowiązków, jakie wykonuje na co dzień pośrednik nieruchomości, może być niezwykle szeroki. Zwykle w znaczny sposób wykracza również poza te działania, które są uznawane za powszechne i określane mianem standardowych. Klientami biur nieruchomości nie są jedynie sprzedający. Coraz liczniejszą grupę stanowią również kupujący. Agencje pomagają ponadto w znalezieniu najemców, lokali do prowadzenia działalności usługowych lub mieszkania na wynajem. Prowizja dla pośrednika nieruchomości uzależniona jest zatem głównie od jego obowiązków, doświadczenia i rodzaju wykonanej przez niego pracy.

Praca agenta nieruchomości jest obecnie postrzegana jako atrakcyjne zajęcie, będące dobrym źródłem dochodu. Prowizja dla pośrednika nieruchomości nie jest jednak stała. Pracownik ten nie może zatem mieć pewności, że jego pensja co miesiąc będzie wynosiła tyle samo. Wartości wynagrodzenia zależą od wielu zmiennych, w tym również od liczby klientów, którzy w danym miesiącu korzystali lub nadal korzystają z usług pośrednictwa. Choć to przyszłościowy zawód, potencjalnych kandydatów zniechęca wysoki poziom niepewności na rynku nieruchomości, rosnąca konkurencja oraz niska stabilność finansowa.

Nie tylko sprzedaż mieszkania. Agencja nieruchomości – jakie usługi oferuje?

Wielu osobom mylnie wydaje się, że praca agenta nieruchomości ogranicza się wyłącznie do udostępnienia ogłoszenia, sprzedaży oferty, prezentacji nieruchomości. Prowizja dla pośrednika nieruchomości wydaje się wówczas zbędnym wydatkiem, gdyż przecież wszystkie z tych działań można wykonać samodzielnie. Działalność pracowników biur nieruchomości nie ogranicza się jednak obecnie wyłącznie do transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości. Dobry specjalista robi o wiele więcej. Jego pomoc i eksperckie wsparcie niejednokrotnie okazują się kluczowe w celu sfinalizowania bezpiecznej i atrakcyjnej transakcji.

Nawet jeżeli chodzi o sprzedaż mieszkania, praca pośrednika nieruchomości to nie jedynie wystawienie oferty i bierne oczekiwanie na odpowiedź. Sprzedaż domu czy innego lokalu to czasochłonny proces, który składa się przynajmniej z kilku etapów. Przygotowanie nieruchomości, sporządzenie ogłoszenia o sprzedaży mieszkania, spotkania z potencjalnymi klientami, zapoznanie ze stanem prawnym i zapisami księgi wieczystej nieruchomości, zlecenie wykonania operatu szacunkowego, unikanie błędów przy sprzedaży mieszkania i załatwienie wszelkich prawnych formalności po zakupie mieszkania – to tylko niektóre z obowiązków pośrednictwa nieruchomości.

Specjalista współpracuje z fotografami, którzy wykonują profesjonalne zdjęcia wnętrz, a także zewnętrznej części budynku stającego się przedmiotem przyszłej transakcji. Cenna jest ponadto współpraca z dekoratorem wnętrz i dostęp do szerokiej bazy kontaktów do specjalistów branży budowlanej czy bankowości. Wszelkie działania marketingowe, które prowadzone są przez biura nieruchomości, charakteryzują się wyższym poziomem skuteczności w porównaniu do tych samodzielnie przeprowadzanych przez właściciela. Biorąc pod uwagę wszystkie z tych kwestii, prowizja dla pośrednika nieruchomości wydaje się rozsądną inwestycją w przyspieszony proces finalizacji transakcji.

Od czego zależy prowizja pośrednika nieruchomości? Czy można negocjować wysokość prowizji?

Prowizja dla pośrednika nieruchomości zależy od wielu czynników. To przede wszystkim wartość nieruchomości, która stanowi podstawę realizacji transakcji sprzedaży nieruchomości. Prowizja wyrażana jest w procentach. Wycena usług pośrednika zwykle jest wyższa przy sprzedaży działki, zwłaszcza jeżeli finalizacja takiej transakcji wymagała od pośrednika znaczących nakładów przeznaczanych na reklamę i marketing. W obrocie nieruchomościami taka transakcja trwa ponadto zwykle dłużej niż sprzedaż mieszkania lub domu. Często wiąże się również z koniecznością odbywania długich podróży, celem prezentacji obiektu kolejnym osobom chętnym na jego zakup. To, ile wynosi prowizja pośrednika nieruchomości, zależy również od zakresu jego obowiązków. Może przygotowywać lokal do umowy najmu okazjonalnego lub długoterminowego, sprzedaży, a nawet doradzać w sprawie przeniesienia kredytu hipotecznego. Skuteczny pośrednik w obrocie nieruchomościami powinien zatem posiadać wszechstronny zakres wiedzy, wykraczający poza dziedzinę rynku nieruchomości.

Negocjacje przy zakupie nieruchomości najczęściej odbywają się pomiędzy stronami transakcji. Pośrednik może w nich uczestniczyć, jednak porozumienie obu stron zwykle nie wpływa na ostateczną prowizję biura nieruchomości. Warto pamiętać, że również jej wartość można negocjować oraz korzystać z usług tańszych biur pośrednictw. Transakcyjna cena nieruchomości może być ostatecznie niższa, ale w żadnym przypadku po skorzystaniu z usług biur pośrednictwa nieruchomości klient nie uniknie płacenia prowizji agencji nieruchomości za wykonaną pracę.

Ile wynosi prowizja dla pośrednika nieruchomości?

Wiele osób zastanawia się nad tym, ile wynosi prowizja dla pośrednika nieruchomości. Choć nie ma sztywno ustalonych ram prowizji, jaką pobiera biuro nieruchomości za sprzedaż mieszkania lub domu, przyjmuje się, że zwykle wynosi ona od 3 do 10 procent ich wartości. Płacąc wyższą prowizję, klient może zwykle liczyć na większą pomoc i wsparcie od pośrednika. W ramach prowizji niektóre agencje zapewniają bowiem współpracę ze wspomnianym dekoratorem wnętrz lub fotografem. Nawet niewielkie zmiany w aranżacji mogą wpłynąć na zwiększenie ceny sprzedaży. Nie chodzi tu o generalny remont, ale m.in. o drobne przestawienie mebli lub usunięcie zbędnych przedmiotów. Wówczas pomieszczenia prezentują się w oczach nabywców o wiele korzystniej.

Prowizja dla pośrednika nieruchomości należy się również dla agenta, który pomaga przy wynajmie lokalu. Zwykle pobiera on równowartość jednomiesięcznego czynszu najmu. Co więcej, kwota ta powiększona jest o 23% podatek VAT. Pracę specjalisty opłaca zazwyczaj ten, kto korzysta z jego usług, czyli głównie sprzedający i wynajmujący nieruchomości. To on podpisuje umowę pośrednictwa w przypadku finalizacji większości transakcji. Pobór prowizji od obu stron zawieranej transakcji jest możliwy jedynie wówczas, gdy agent reprezentuje je obie naraz i tylko po podpisaniu stosownych umów.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

502 601 458