Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

Znaleziono 0 wyników. Jeżeli chcesz zobaczyć wyniki kliknij tutaj
Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

znaleziono 0 wyników
Wyniki twojego wyszukiwania

Sezon grzewczy a wartość nieruchomości

Opublikowano przez: Anna Wyka dnia 25 października 2024
| 0

Sezon grzewczy jest trudnym czasem dla właścicieli i użytkowników większości nieruchomości. Wówczas mierzą się oni z dodatkowymi wydatkami związanymi z wyższymi rachunkami za media. Koszty ogrzewania nieruchomości mają również wpływ na ogólną wartość mieszkania. Dlatego niektórym właścicielom jest łatwiej sprzedać mieszkanie lub dom w sezonie grzewczym, a innym – trudniej.

Na wartość i cenę nieruchomości istotny wpływ ma rodzaj instalacji grzewczej, w jaki ją wyposażono. W cenie pozostają ekologiczne rozwiązania, jak pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne lub wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i ciepła. Sprzedaż takich nieruchomości odbywa się szybciej. Transakcje osiągają wyższe wartości w porównaniu z budynkami z tradycyjnymi piecami (gazowymi lub węglowymi). Sezon grzewczy nie jest jednoznacznie regulowany zapisami prawa. Jego długość i przebieg zależy głównie od wspólnoty lub indywidualnych mieszkańców każdej nieruchomości. Warto interesować się jednak tym, jak się do niego przygotować, by wartość posiadanej nieruchomości nie spadała z roku na rok.

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Ile trwa sezon grzewczy w Polsce? Kto włącza kaloryfery?

Sezon grzewczy to okres, w którym warunki atmosferyczne wymagają stałego dostarczania ciepła z różnorodnych źródeł do wnętrza budynków. Regulacje dotyczące tego okresu można znaleźć niemal wyłącznie w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 15 stycznia 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych. Zależnie od regionu naszego kraju, początek i koniec sezonu może się od siebie różnić nawet o kilka tygodni. O rozpoczęciu sezonu decydują zatem warunki pogodowe, a nie ustalone z góry przepisy lub ustalenia spółdzielni mieszkaniowej. W prywatnych domach i mieszkaniach wyposażonych w odrębne źródła ciepła decyzja o rozpoczęciu sezonu grzewczego należy wyłącznie do właścicieli. Dbając o wysoką wartość swojej nieruchomości, zwracają oni uwagę nie tylko na to, by ogrzewać je w odpowiednim terminie (zapobiegając wychłodzeniu), ale również korzystają z ekologicznych źródeł ciepła.

O tym, ile trwa sezon grzewczy, decydują przede wszystkim wartości temperatury na zewnątrz. Zarządcy wspólnoty mieszkaniowej decydują o włączeniu grzejników zwykle na przełomie września i października. Wyłączają je z kolei pomiędzy marcem a kwietniem. To niepisana zasada, która nie obejmuje żadnej konkretnej daty.

Alternatywy dla ogrzewania gazowego

Najpopularniejszym sposobem dostarczania ciepła do kaloryferów pozostaje piec gazowy. Gaz ziemny jest zatem najpowszechniejszym źródłem ogrzewania w Polsce. W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się również pompy ciepła i ogrzewanie elektryczne. Ich przyszłość nie jest jednak jednoznaczna. Rosnące rachunki za prąd i brak możliwości zainstalowania pomp ciepła w większości mieszkań mogą skutecznie odstraszać potencjalnych użytkowników. Wzrost zainteresowania alternatywnymi źródłami ciepła podyktowany jest jednak nie tylko własną wolą mieszkańców. Wynika również z planowanego przez Unię Europejską zakazu ogrzewania gazem w nowo powstałych budynkach. Choć nadal gaz dominuje, uważa się, że w ciągu kolejnych lat jego udział w sezonie grzewczym polskich gospodarstw będzie systematycznie spadał na rzecz źródeł alternatywnych.

Domy z pompami ciepła – ich ceny rosną najszybciej

Biorąc pod uwagę, jak długo trwa sezon grzewczy w polskiej rzeczywistości, nie dziwi fakt, że w 2024 roku rośnie zainteresowanie użytkowników alternatywnymi źródłami ciepła w mieszkaniach. Odpowiadając na ich potrzeby, powstają oferty instalacji pomp ciepła w domach i wybranych mieszkaniach. Jak pokazują badania statystyczne, domy wyposażone w pompy ciepła osiągają wyższe wartości i ceny ofertowe oraz transakcyjne w porównaniu z tymi, które wyposażono w tradycyjne źródła ciepła. Wynika to prawdopodobnie z niższych kosztów eksploatacji i kreacji pozytywnego wizerunku domu przyjaznego środowisku.

Jak sezon grzewczy wpływa na wartość nieruchomości? Centralne ogrzewanie, gaz, grzejniki, pompy ciepła…

Sezon grzewczy w mieszkaniu nie powinien spędzać snu z powiek mieszkańców. Choć w okresie zimowym cena ogrzewania może stanowić większość kosztów utrzymania mieszkania, w obecnych czasach można skutecznie zadbać o ich obniżenie. Gdy zarządca włączy centralne ogrzewanie w bloku mieszkalnym, właściciel również ma wpływ na sposób i częstotliwość grzania we własnej nieruchomości. Ponadto powinien zadbać o odpowietrzenie grzejników i włączenie termostatów, usprawniających proces grzewczy. Nowoczesne rozwiązania pozwalają włączać i wyłączać ogrzewanie w zależności od potrzeb domowników. Istotny jest również ustalony wcześniej poziom stopni Celsjusza, także w wybranych przez nich pomieszczeniach.

Na wartość nieruchomości oprócz sposobu ogrzewania i źródła ciepła wpływ ma wiele różnorodnych czynników. Wiele zależy również od tego, czy jest to dom na wsi, czy w mieście, mieszkanie na parterze, czy piętrze. Ponadto ile wynosi metraż nieruchomości i w jakim miejscu jest ona zlokalizowana. Droższe do zakupu mogą być również mieszkania bezczynszowe i mieszkania energooszczędne, z korzystnym świadectwem energetycznym mieszkania. Istotne dla kupujących jest również to, czy mieszkanie posiada prawo pierwokupu.

Ponieważ nie można jednoznacznie określić, kiedy zaczyna się sezon grzewczy w Polsce, doradza się sprzedaż nieruchomości w miesiącach letnich, gdy właściciel może jeszcze odpowiednio przygotować się do konieczności odkręcenia ogrzewania w nowym mieszkaniu lub domu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

502 601 458