Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

Znaleziono 0 wyników. Jeżeli chcesz zobaczyć wyniki kliknij tutaj
Wyszukiwarka

0 zł do 2 000 000 zł

znaleziono 0 wyników
Wyniki twojego wyszukiwania

Idealne mieszkanie dla młodych rodziców – jakie warunki są dla nich najlepsze?

Opublikowano przez: Anna Wyka dnia 24 stycznia 2023
| 0

Zakup nieruchomości to jedna z najpoważniejszych decyzji w życiu każdego człowieka. Niezależnie od tego, czy poszukujemy mieszkania, domu czy działki, finalizacja takiej transakcji zawsze wiąże się z koniecznością nakładu ogromnej sumy finansowej. Nic więc dziwnego, że przed wydaniem pieniędzy poszukujemy inwestycji, która spełni nasze oczekiwania i wymagania. Coraz częściej własnego M poszukują młodzi ludzie, którzy zakładają własne rodziny i pragną się usamodzielnić. Jakie powinno być idealne mieszkanie dla młodych rodziców? Przy zakupie warto kierować się kilkoma wytycznymi, które pomogą dokonać wyboru i osiągnąć pełną satysfakcję z decyzji o inwestycji. Kupno mieszkania domu lub działki to inwestycja na długi okres. Często wiąże się również z długotrwałymi zobowiązaniami kredytowymi.

Zakup lub wynajem mieszkania to duże zobowiązanie, a więc i odpowiedzialność. Mieszkanie dla młodych rodziców powinno spełniać przede wszystkim kryteria, jakie obrali sobie młodzi ludzie właśnie zakładający lub planujący założyć rodzinę. Dla wielu z nich priorytetem jest lokalizacja. Inni zwracają szczególną uwagę na powierzchnię mieszkania i bliskość infrastruktury dedykowanej dzieciom. Również deweloperzy wychodzą naprzeciw potrzebom i preferencjom młodych klientów rynku mieszkaniowego. Powszechnie uważa się, że partnerzy lub małżonkowie, poszukujący mieszkania dla siebie i swoich dzieci, należą do stosunkowo wymagających klientów. Zwykle nie zadowalają się półśrodkami, biorąc pod uwagę nie tylko wygodę, ale przede wszystkim bezpieczeństwo własne i najmłodszych członków rodziny. Z pewnością rzadko zainteresuje ich kawalerka, w której nie stworzą oni warunków do prywatności i intymności własnej oraz dorastających dzieci.

Mieszkanie dla młodych rodziców – czego poszukują młode rodziny z dziećmi?

Badania rynku i opinii społecznej wskazują, że głównymi kryteriami, jakimi kierują się młodzi klienci rynku nieruchomości, jest lokalizacja i powierzchnia nieruchomości. Mieszkanie dla młodych rodziców powinno być również stosunkowo niedrogie w zakupie lub wynajmie oraz późniejszym utrzymaniu. O ile kryterium ceny pozostaje stałe, inne z wymienianych zmieniają się zależnie od lokalizacji i specyfiki lokalu. W budynkach o starszym typie budownictwa na próżno szukać bowiem udogodnień takich jak chociażby winda. Obecnie w nowych budynkach deweloperzy zwracają uwagę na popyt mieszkań wśród młodych ludzi i starają się sprostać ich wymaganiom. Stanowią oni dość liczną grupę klientów szukających mieszkania z dogodną infrastrukturą.

Młode rodziny zwykle poszukują mieszkania w spokojnej dzielnicy, bez uporczywego i głośnego sąsiedztwa. Zwracają uwagę ponadto na bezpieczeństwo terenu osiedla. Dodatkowym atutem będzie dla nich więc ogrodzenie, bezpieczna infrastruktura dla dzieci czy dodatkowe zabezpieczenia jak np. kod do domofonu i bramy. Istotne może okazać się ponadto narażenie mieszkańców na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych i środowiskowych jak np. zanieczyszczenie powietrza (popularny smog). Ważną kwestią jest zatem bliskość terenów zielonych. Młodzi ludzie częściej wybierają bowiem czyste powietrze, oddalenie od miejskiego gwaru i zanieczyszczenia. Rodzicom zależy również na łatwym dojeździe do miejsca pracy i bliskości udogodnień niezbędnych do sprawnego funkcjonowania młodej rodziny. Uwzględnia się zatem bliskość żłobków, przedszkoli i szkół, sklepów, bibliotek, placówek medycznych i aptek. Nowe osiedla są często ogrodzone i monitorowane, co znacznie zwiększa poziom bezpieczeństwa. Znaczenie ma również wielkość mieszkania oraz rozkład pomieszczeń w jego wnętrzu.

Pierwsze mieszkanie dla młodych rodziców – metraż

Większość singli lub nawet młodych małżeństw rozpoczyna wspólne mieszkanie od kawalerki. To jednak rozwiązanie niewygodne dla rodzin z dzieckiem, które potrzebuje własnej przestrzeni życiowej do zabawy i nauki. Kupując lub wynajmując mieszkanie, mamy zwykle do dyspozycji określony budżet. Zgodnie z nim poszukujemy przestrzeni, która spełniłaby choć część naszych wymagań. Ważne, by wszyscy mieszkańcy we własnym lokum czuli się swobodnie i komfortowo. Należy zatem wyodrębnić strefę dziecięcą od strefy rodziców i zadbać o intymność wszystkich członków rodziny. W tym celu zwykle wybierane mieszkanie dla młodych rodziców ma od 50 do 75 mkw powierzchni.

Należy jednak nie tylko dopasować wielkość powierzchni do liczby członków rodziny (obecnej lub spodziewanej), ale również odpowiednio dobrać rozkład pomieszczeń i ilość pokoi. Dla rodzin z jednym dzieckiem poleca się mieszkanie dwupokojowe, z obszernym salonem pełniącym funkcję wspólnej przestrzeni. Jeżeli w rodzinie pojawia się drugie, trzecie lub kolejne dziecko, należy szukać mieszkania o metrażu przynajmniej powyżej 65 mkw. Mając do dyspozycji większą kwotę pieniędzy, młode rodziny decydują się również na współczesne formy mieszkania.

Rozkład mieszkania

Młode rodziny doceniają możliwości, jakie stwarza mieszkanie rozkładowe. Obecnie większość nowych mieszkań (również mieszkań od deweloperów) utrzymanych jest w wygodnym rozkładzie, w którym każda sypialnia ma osobne wejście z przedpokoju lub korytarza (hallu). Mieszkanie dla młodych rodziców powinno ponadto posiadać przestronny salon i kuchnię. Młodzi ludzie często wybierają również możliwość połączenia tych dwóch pomieszczeń w jedną przestrzeń. Często szukają ponadto mieszkań, które zaprojektowano w taki sposób, by maksymalnie wykorzystać potencjał przestrzeni i umożliwić jego wygodne umeblowanie. Przestrzeń powinna bowiem dawać możliwość do dodatkowego wykorzystania wybranych miejsc. Przydatna okazuje się spiżarnia do przechowywania, wnęki przeznaczone do zabudowy.

Kolejnym elementem, na który młodzi klienci zwracają szczególną uwagę, jest balkon lub taras dostępny w danej nieruchomości. Dodatkowa przestrzeń może być wykorzystywana do rodzinnego relaksu, ale nawet przechowywania dziecięcych akcesoriów, jak np. rowery, wózki, foteliki. Balkon może również okazać się pomocny w wysuszeniu prania, gdy w mieszkaniu nie ma do dyspozycji pralkosuszarki czy suszarki. Zastanawiając się nad tym, czy zdecydować się na mieszkanie w kamienicy czy w bloku, warto wziąć pod uwagę właśnie rozkład pomieszczeń wewnątrz lokalu. W starym budownictwie charakterystyczne jest bowiem wykorzystywanie przestrzeni w sposób przechodni.

Kupić czy wynająć mieszkanie – kredyt hipoteczny a ceny nieruchomości

Nabycie mieszkania wiąże się z nie lada wydatkiem. Ceny zakupu mieszkania niejednokrotnie zbliżone są do kosztu wybudowania domu jednorodzinnego. Mieszkanie dla młodych rodziców to również bezpieczny wynajem, zwykle długoterminowy. Nie wszyscy chcą jednak spędzać przyszłość w nieruchomości, która należy do obcego człowieka. Jedną z możliwości zaoszczędzenia pieniędzy podczas kupna nieruchomości z rynku wtórnego jest zakup mieszkania do remontu. Zwykle jego cena transakcyjna jest niższa niż ofertowa. W niektórych przypadkach możliwa jest ponadto zamiana mieszkania. Część młodych rodzin korzysta z darowizny nieruchomości, jaką otrzymuje np. w spadku.

Często młode rodziny mogą ponadto skorzystać z oferty rządowych dofinansowań. Do niedawna największą popularnością cieszył się rządowy program Mieszkanie dla Młodych, z którego korzystały nie tylko rodziny. By zostać właścicielem mieszkania, większość młodych rodzin nadal decyduje się na zaciągnięcie zobowiązania kredytowego. Wówczas decydują się na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego lub budowę domu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

502 601 458